“Dijamant Indijskog okeana” je često drugi naziv za Mauricijus. Ostrvo je destinacija snova za one koji cene određeni nivo smeštaja, hrane i usluga. Sunce, palme, bele peščane plaže, topla morska voda, tirkizne uvale i atraktivni hotelski kompleksi sa velikim bazenima – sve to i još mnogo više možete pronaći ovde. Pre 25 godina, Mauricijus se smatrao luksuznom, izolovanom i ekskluzivnom destinacijom za odmor koja je otvorena samo za privilegovane. Luksuzni hoteli sa jedinstvenom uslugom, fantastičnim wellness programima i prostranim golf terenima i dalje su među najboljima na svetu. Temperature vazduha tokom dana su između 24 i 30 °C.
Najbolje vreme za putovanje: Dobro vreme za putovanje je tokom naše zime, tokom maja i juna i između septembra i novembra. Od maja do oktobra temperature mogu biti niže (18- 25 stepeni) dok je na jugu ostrva generalno hladnije u poređenju sa severom.
Na Mauricijusu je toplo tokom čitave godine, jer ima tropsku klimu, pa je u priobalnom delu najniža temperatura 18 C, dok je u unutrašnjosti ostrva temperatura i do 5 stepeni niža. S obzirom da se Mauricijus nalazi na južnoj hemisferi, leto počinje 22. decembra i traje do 21. marta, što se takođe poklapa sa kišnim periodom, jer su u to doba cikloni najaktivniji (ponekad kišni period traje i do aprila meseca), a moguće su i tropske oluje. Leta su topla, a temperatura se kreće od 25 C (najniža) do 33 C (najviša); vlažnost vazuha je izuzetno visoka, naročito na istočnoj obali i u centralnim delovima ostrva, koji su tokom leta podložniji padavinama.
Na Mauricijusu je najhladnije u toku zime, od 22. juna do 23. septembra, a najniža temperatura je 18 C, dok je najviša tempratura 24 C. Tokom zime duvaju jugoistočni vetrovi, pa je potrebno poneti pantalone i tanji džemper za večernje šetnje. Na Mauricijus je najbolje ići od oktobra do decembra i od aprila do juna, što znači, u toku jeseni i proleća, kad je toplo, i kad su vetrovi slabijeg intenziteta, a broj kišnih dana izuzetno mali. Što se tiče temperature vode, ona se kreće od 22 C u toku zime (jun, jul, avgust) do 27 C tokom leta (januar, februar, mart).
Severozapadna obala Mauricijusa ima predivne plaže od Grand Baie na samom severu, preko bele peščane plaže Trou aux Biches do daleko poznate Flic en Flac. Plaže na severozapadu Mauricijusa su generalno prometnije i imaju više sadržaja i turističkih atrakcija – ukoliko ste ljubitelj aktivnog odmora. Trou aux Biches – čista voda i bezbedno plivanje čine ovaj deo obale posebno popularnim među porodicama, a sa koralnim grebenom koji se nalazi nedaleko od obale, takođe je odlična za ronjenje. Flic en Flac – prostire se duž zapadne obale Mauricijusa, je veoma popularna destinacija. Nudi prijatan i šarmantan ambijent sa prelepim belim peščanim plažama i plavim lagunama. Tokom proteklih decenija, Mauricijus je od tajnog raja poznatog malom broju putnika postao popularna destinacija za odmor sa velikom hotelskom mrežom.
Na istočnoj obali Mauricijusa, mesto Belle Mare je mirna turistička lokacija sa savršenom klimom tokom cele godine i jedno je od omiljenih mesta za odmor. Plaža Belle Mare sa svojim belim i netaknutim peskom je jedna od najdužih i najlepših plaža na Mauricijusu. Mauricijus je generalno raj za ljubitelje aktivnog odmora, koju god stranu ostrva da izaberete. Tako i Belle Mareu nudi veliki izbor uzbudljivih aktivnosti na vodi i kopnu u kojima možete uživati tokom svog odmora.
Ukoliko niste smešteni u hotelu na plaži, ono što treba da znate je da na većni gradskih plaža postoji divna prirodna hladovina. Na javnim plažama nema ležaljki, a na nekim plažama nema ni restorana u blizini, pa ponesite sa sobom voće, grickalice, hladno piće i vodu. Van sezone, plaže su poluprazne, jer stanovnici Mauricijusa, za razliku od turista, smatraju da je voda još uvek hladna za kupanje. U sezoni najveća gužva je vikendom kada čitave porodice dolaze na plažu da se kupaju i zapale roštilj.
Plaža Le Morne se nalazi na krajnjem jugozapadu ostrva Mauricijus i spada u najlepše plaže na Mauricijusu. Nalazi se ispod bazaltne stene Morne Brabant, koja je istovremeno i spomenik, i nalazi se na Uneskovoj listi svetske baštine. Ova bazaltna stena za koju je vezana tužna priča koja se dogodila 1835. godine, bila je poznato utočište odbeglih robova, koji su se ovde skrivali. Kada su britanski vojnici krenuli ka vrhu planine, ne bi li ih obavestili da je ropstvo zvanično ukinuto u Britanskom carstvu, uplašeni robovi su , ne razumevajući vojnike, skočili sa stene, izabravši rađe smrt nego ropstvo. Javna plaža La Morne je duga peščana plaža, na kojoj ćete zaista moći da budete sami. Idealna je za surfovanje i druge sportove na vodi. Ne zaboravite da ponesete sa sobom hranu i piće, jer u blizini nema restorana.
Plaža Belle Mare (lepo more) je najlepša plaža na istočnoj obali Mauricijusa. Ova divna peščana plaža dugačka je oko 10km i pored luksuznih rezorta, na njojoj ćete moći uvek da pronađete deo raja samo za sebe.
Plaža Flik i flak (Flic en Flac) spada među najlepše plaže na zapadnom delu Mauricijusa. U okolini ove duge peščane plaže nikli su kompleksi apartmana za izdavanje, jeftinije vile, restorani, kao i nekoliko luksuznih hotelskih rezorta. Javna plaža je omiljena plaža stanovnika Mauricijusa, i u letnjoj sezoni, vikendom je velika gužva.
Javna plaža Grand Bej (Grand Baie) je omanja peščana plaža, na kojoj se retko ko kupa jer se tu nalaze usidreni mnogobrojni ribarski čamci, katamarani i jahte. Najlepše plaže u okolini turistički narazvijenijeg mesta na Mauricijusu se plaže koje se nalaze malo iznad ili ispod Grand Beja. To su plaže: La Cuvette, Pereybere, Mont Choisy, Trou aux Biches.
Deca su dobrodošli gosti na Mauricijusu. To je svakako posledica činjenice da porodice sa šest ili više potomaka na ostrvu nisu apsolutno neuobičajene. Deca se lako mogu igrati u vodi u plitkoj, toploj laguni bez opasnih struja i talasa. Uz malo mašte iz peska, od školjki i komada korala niču dvorci. Pogodne su i cipele za kupanje za zaštitu od morskih ježeva i oštrih koralnih komada.
Međutim, ako želite da putujete na Mauricijus sa decom, treba da se uverite u vreme rezervacije da je odabrani smeštaj prilagođen deci. Važno je svakako da hotel sadrži plitki bazen i dobar program animacije za slobodno vrieme. Popusti za decu variraju u zavisnosti od sezone. Brojni objekti uključuju mini klubove, dobro opremljene dnevne centre za brigu o djeci, gdje se profesionalni timovi brinu o deci od 3 do 12 godina. Od jutra do kasnog popodneva nude se sportske aktivnosti, pozorišne predstave, kostimirane zabave i avanturističke igre, čak i filmovi i posebni meniji su na programu. Iako se većina aktivnosti odvija na engleskom ili francuskom jeziku, deca svih nacionalnosti se lako integriraju. Neki hoteli, uključujući La Pirogue, Sugar Beach i Touessrok, takođe nude solidan program za najmlađe. Program uključuje ekskurzije i disko veče. Takođe postoje internet prostorije sa velikim izborom igrica.
Lokalci su vrlo prijateljski nastrojeni prema porodicama sa decom. U restoranima i prodavnicama će vam prići odmah i potrudiće se da vam pomognu. U supermarketima možete pronaći veliki izbor hrane za decu kao i pelena raznih prozvođača.
Na zaštićenoj plaži popularnog resota, deca mogu uživati u zabavi okruženi lokalnim stanovništvom. Lokacija: Péreybère
Manje od vrta Pamplemousses, ali sa puno šarma. Idealno mesto za piknik . Lokacija: Curepipe
Pored krokodila, ovde se mogu videti i majmuni, džinovske kornjače, divovske žabe, mali gmizavci i velika zbirka insekata.
Izvorno samo ptičji park, raznovrsnost životinja danas se kreće od majmuna do zebri, kengura i velikih mačaka. U divljem krajoliku velike oblasti organizuju se i avanturističke ture, kao što su foto safari džipom. Za manje plašljive posetioce, nudi se šetnja sa lavovima i tigrovima. Čak i kratka šetnja je za nešto smelije, dok prelazite klisuru dubine 60 m na nepalskom visećem mostu i spuštate se uzbrdo uz strmu padinu. Vredi poneti kupaće kostime, jer u malom bazenu ispod vodopada možete plivati. Tu je i ručak na otvorenom, na platformi ispod drveća. Sa terase restorana koji se ovdje nalazi možete uživati u prekrasnom pogledu. Lokacija: Roial Road.
Na Mauricijusu vam se pruža prilika da prošetate po morskom dnu indijskog okeana sa specijalnom kacigom, a da ne pokvasite kosu. Sa platforme usred mora, do koje stižete čamcem, zaranja se na dubinu od oko 5-6m, sa izuzetno teškom kacigom na glavi, o čijoj težini nećete razmišljati dok budete fascinirano gledali oko sebe. U pratnji vodiča koji će zaroniti sa vama, prošetajte po dnu i uđite u jato riba!
Savladajte strah i doživite naverovatno iskustvo. Uđite u kavez i mazite lavove. Pre ulaska u kavez u kome se nalazi i po desetak lavova, čuvari kojih ima duplo više od grupe odvažnih, daće vam najvažnija uputstva i naravno ogroman štap. U kavezu ne smete da čučnete ispred lava, ne smete da ga direktno pogledate u oči, i nikako ne smete da potrčite. Ukoliko je ovo previše opasno iskustvo za vas, možda se osmelite i rešite da uđete u kavez sa lavićima. Iako deluju kao mali mačići, ne zaboravite da su im kandže ipak oštre! Ovo nezaboravno iskustvo možete dodatno doplatiti, ukoliko se odlučite da posetite Nacionalni park Kasela (Casela Nature Park), koji se nalazi u blizini mesta Flik end Flak (Flic en Flac). Ovaj park sadrži safari, tj. obilazak životinja autobusom ili kvadovima, zip lajn, zoološki vrt, ulazak u kavez sa lavovima, ulazak u kavez sa tigrovima, a moguća je i šetnja sa lavovima, i još mnogo toga.
Ako ste ikada maštali o tome da posmatrate kitove i uživate u ovom nesvakidašnjem prizoru, zapadna obala Mauricijusa je stanište kitova zubana. Kitovi zubani su dobili naziv po svojoj izduženoj vilici, a većina ima preko 200 zuba. U porodicu kitova zubana spadaju Ulješura (Sperm whale), Patuljasta ulješura (Dwarf sperm whale), Grejev kljunasti kit (Gray’s beaked whale), Blenvilov kljunasti kit (Blainville’s beaked whale), kao i Pilot whale, koji najviše potseća na delfina. Brzi brodovi kojima ćete krenuti u potragu za kitovima su opremljni sonarom, ali verovatnoća da ćete ih zaista videti i čuti njihovu pesmu, kreće se oko 60 procenta. Kad ih budete ugledali, jednostavno ćete zanemeti pred njihovom veličinom i razigranošću, jer Ulješura je duga oko 18m i teška oko 50 tona i predstavlja najveću životinju sa zubima koja postoji na našoj planeti.
Mnogi imaju želju da plivaju sa delfinima, a Mauricijus je pravo mesto na kome možete ispuniti i tu želju. Zaliv Tamarin na jugozapadu ostrva Mauricijus je poznat po tome što se u njemu redovno pojavljuju jata delfina. Sami izaberite da li ćete sa čamca samo posmatrati razigrane delfine kako se međusobno utrkuju i zabavljaju, ili ćete pokušati da plivate zajedno sa njima na sred mora uz pratnju lokalnog vodiča.
Možda niste znali, ali jedan od glavnih izvoznih artikala sa Mauricijusa je rum. Pored velike destilerije u kojoj se proizvodi, na ostrvu postoji i nekoliko manjih destilerija u kojima se proizvodi rum od organski gajene šećerne trske. Jedna od njih, Rhumerie de Chamarel, nalazi se u najlepšem delu ostrva Mauricijus, Šamarel (Chamarel). U predivnom ambijentu destilerije, koja je sva u cveću, moći ćete da na miru probate razne vrste ruma, koji podsećaju na najbolje vrste konjaka.
Ako ste ikada poželeli da posetite fabriku čaja, na Mauricijusu imate priliku da se upoznate sa čitavim procesom proizvodnje, od sušenja listova, usitnjavanja, pa sve do pakovanja u filter kesice. Naučićete da se crni čaj razlikuje od zelenog čaja samo po tome što se mnogo duže suši, kao i koji se sve začini i arome dodaju da bi se dobili razni ukusi čaja. Fabrikom se širi divan miris čaja, vanille, kokosa, mente i egzotičnog voća. Pored fabrike se nalazi mali muzej čaja, plantaže čaja i divan restoran pored jezerceta, sa koga se pruža prekrasan pogled na Mauricijus. U čajdžinici ćete moći da probate i kupite sve vrste čajeva koje proizvodi ova fabrika čaja.
Ako ste rešili da obiđete Mauricijus, ne propustite da obiđete Nacionalni park Klisura crne reke (Black River Gorges National Park), koji je najlepši i ujedno najveći Nacionalni park na ostrvu. Obuhvata oko 2 procenta ukupne površine ostrva, a sa vidikovca ćete videti nepregledne divlje guste šume, koje su stanište mnogobrojnim endemskim vrstama. Ako budete imali sreće možda se nađete oči u oči sa makaki majmunima, koji u potrazi za hranom ponekad dođu do jednog od vidikovca u Nacionalnom parku.U ovoj klisuri živi oko 300 endemskih cvetnica, tri vrste endemskih ptica (mauritanski soko, ružičasti golub i maurtanska papiga), divlja svinja, makaki majmuni i jelenovi.Ukoliko volite pešačenje, pored Nacionalnih parkova, možete obići dve planine, Le Pouce (812m) i Corps de Garde (719m), čije staze za pešačenje su malo zahtevnije, pa morate biti u kondiciji za njihov obilazak. Na istočnom delu Mauricijusa se nalazi Nacionalni park Vallée de Ferney (Dolina Fernej), u kome postoje organizovane ture sa vodičem, a u okolini se nalaze plantaže šećerne trske.
Najveće hindusitičko svetilište na ostrvu Mauricijus je sveto jezero Grand Bassin (Ganga Talao – sam naziv znači jezero Ganga), na koje vernici dolaze bosi peške krajem februara ili početkom marta, u vreme najvećeg praznika na Mauricijusu posvećenog bogu Šivi, Maha Shivaratri, kako bi u obližnjim hramovima ponudili žrtvu u vidu voća i cveća. Jezero Ganga je vulkansko jezero, nastalo na mestu nekadanšnjeg vulkanskog kratera.U blizini hrama Sagar Shiv Mandir je i ogromna statua Šive, koja je visoka 33m.
Subscribe to see secret deals prices drop the moment you sign up!